Carieră, fotografii, realizările Feliciano Lopez

Istoria tenisului mondial este plină de jucători spanioli luminoase și neobișnuite, care au avut loc la momente diferite ale celor mai înalte poziții în clasamentul ATP. Fără îndoială, una dintre ele - Feliciano Lopez. Tenis a devenit principalul hobby-ul său este încă vârsta de cinci ani, iar în anul următor reprezentantul Pirineilor sărbători a douăzecea aniversare a carierei sale atletice.

Primii ani

Feliciano a evoluat destul de succes la nivel de juniori, și a început să joace la evenimentul ATP Tour în 1998. Prima clătită, cum era de așteptat, a ieșit nodulară, cu toate acestea, și el a mers imediat pentru a rivaliza formidabil - la un turneu din Barcelona Lopez devastatoare a pierdut Jiri Novak. Începutul celor două miime pentru spaniolul a fost marcată de o serie de victorii în pretendenți mijlocii, iar în 2001 spaniolii au venit prima dată în instanță turneu de Grand Slam. Un eveniment important în viața unui tineri jucători de tenis a avut loc la Open-ul francez.

dezvoltarea cu succes

Până în 2003, Feliciano Lopez a fost deja jucătorul 63 în lume și continuă să crească. Spaniolul a continuat să efectueze cu succes în turneele mici, iar în 2004 va debuta pentru echipa națională a țării sale prin câștigarea Cupei Davis peste ceh Tomas Berdych. Spania a câștigat în cele din urmă turneul.

Feliciano Lopez nu este prea norocos la eveniment de Grand Slam, dar eșecul locale, el continuă să compenseze spectacole de succes în alte evenimente ATP, astfel încât în ​​2008 se întâlnește la 35 mondial clasament poziție. De-a lungul următorii câțiva ani, situația sa schimbat destul de contrariul. Feliciano vine la sferturile de finala de la Australian Open la dublu, de asemenea, jucător de tenis relativ bine spaniol servește pentru alte concursuri de Grand Slam, dar în turnee mici, el cade rar 2-3 pentru a merge rotund. În general, în clasamentul ATP, el este încă deținut în top 50.

A doua respirație

Așa cum se întâmplă adesea, după treizeci de sportivii profesioniști pot viziona din nou decolarea carierei sale - același lucru sa întâmplat cu Feliciano Lopez. În 2013, el a fost capabil să bată un număr de jucători de tenis din top 20 clasamentul mondial. Printre altele, au fost învinși Tommy Haas, Juan Monaco, Gilles Simon, Stanislas Wawrinka și altele. Lopez a reușit să câștige câteva turnee, astfel încât în ​​următorii doi ani, spaniolul a avut loc de la 14 mii la 28 mii.

2016 a adus noi succese Feliciano Lopez. Pentru a începe cu jucătorul de tenis a câștigat al doilea său turneu în carieră (la Doha), în camere duble. Apoi, competiția în Dubai, în tandem cu un alt spaniol, Feliciano a ajuns la final. Punctul culminant al sezonului a fost victoria fenomenală în proba de dublu de la Open-ul francez, ceea ce face spaniolul a terminat sezonul la un nivel record pentru el însuși locul al unsprezecelea în clasament.