John Isner: tenis biografie

John Isner este unul dintre cei mai faimoși jucători de tenis. atlet american acționează din 2007 și a câștigat numeroase trofee prestigioase. La un tribunal, el sa întâlnit cu cele mai bune și de multe ori le rachetele lăsat afară din afaceri. forehand încununare este considerat unul dintre cele mai puternice din lume. În același timp, John fenomenal de mare pentru creșterea sportul pentru care a câștigat porecla de „gigant.“

atlet Context

John Isner sa născut în 1985 în Carolina de Nord. Familia a avut alți doi frați. Îmi place tipul de tenis a început de nouă ani. În timp ce colegii lui au fost baseball sau fotbal american, John bate mingea în peretele de garaj.

După liceu, a intrat la Universitatea din Georgia. În timp ce continuă să joace tenis. În favoarea unei universități în turnee de juniori. În 2003, pentru prima dată a lua parte la un mare turneu prestigios. Din când în când, vorbind la turnee de amatori, premii câștigătoare. Mulți antrenori nu cred în el, având în vedere înălțimea lui (208 cm), nepotrivite pentru tenis.

carieră timpurie

La vârsta de douăzeci de ani în cele din urmă merge în acest sport. Alăturat Asociația Tenis Profesioniști și joacă în turnee internaționale. În primul meci a jucat împotriva Dick Norman. Jocul a fost destul de tensionată. John Isner a câștigat trei din primul joc, dar în cele din urmă a pierdut cu un scor de 6: 7.

În același 2007 atletul selectat în competiția internațională prin turneul „Challenger“. American are primul loc și este în finala Cupei ATP. Apoi tânărul tenisman a atras atenția presei internaționale. El ar putea merge în jos în istorie, devenind primul câștigător a două turnee de acest nivel în primul sezon. Cu toate acestea, în final sa întâlnit cu Andy Roddick. Adversarul a fost foarte greu și a reușit să depășească Iznera, să-l bate la două jocuri.

În ciuda pierderii, John Isner a făcut un salt uriaș în clasamentul internațional al jucătorilor.

În doar două săptămâni, el a urcat pe locul 192-lea - nu-i rău pentru un începător. Șase luni mai târziu, el a făcut debutul în turneul single, „United Jersey Statele Oupen“. Dar, în etapa inițială a lotului alege adversarul său cel mai dificil - Roger Federer. Legendarul tenis tânăr traseu Iznera cu 3: 1.

Tenis: John Isner câștigă noi topuri

În februarie, John ia parte la prestigiosul turneu „Saibel Oupen“ în California și merge în sferturile de finală. Acest lucru îi permite să intre în sută dintre cei mai buni jucători de tenis din lume. Cu toate acestea, acest lucru este urmat de o serie de eșecuri. În Franța, el a fost eliminat în primul joc, și apoi fiasco-ul de la Wimbledon.

John Isner reabilitat în vara. Împerecheat cu Mardi Fisch are primul loc în turneul ATP iarbă.

Următorii trei ani, John a arătat rezultate bune în competițiile individuale. El ia locurile de top în aproape toate turneu de prestigiu, cu un strat dur. În august 2015 se duce la final, „Atlanta oupen IER“, unde sa întâlnit cu cipriot Marcos Baghdatis. John Isner traseu ușor, completând cele două seturi cu scorul de 6: 3.

În același an a câștigat un record pentru el însuși locul al unsprezecelea, în clasamentul internațional. Și anul viitor, a urcat pe locul 54 în clasament echipa.