Ana Ivanovic: biografia și istoria carierei de tenis

Unul dintre legendarul jucător de tenis Ana Ivanovic din Serbia, în decembrie 2016 a șocat fanii declarația sport despre pensionare. Odată ce primul atlet al planetei în timpul jocului în tenis profesionist a câștigat o mulțime de trofee personale, inclusiv a câștigat prestigiosul turneu de Grand Slam, dar înainte de a putea ajunge la rezultatul imediat.

Apariția tenisului mondial

jucător sârb de tenis Ana Ivanovic sa nascut pe 06 noiembrie 1987, iar de la vârsta de cinci ani, care începe să se implice serios în tenis, merg la scoala de sport, care doresc să devină al doilea Monica Seles - idolul său. Cu performanță atlet de 13 ani tineri de la începutul turneelor ​​de tineret, care a fost un foarte încrezător, cu toate acestea, a câștigat un trofeu nu este atât de des. Sârb a luat primul trofeu în 2002, în Statele Unite, un an mai târziu, ea a primit statutul de atlet profesionist, iar în 2004 a apărut în top 700 în clasamentul WTA.

În același an, Ana Ivanovic forțat să vorbească despre sine ca sportivii foarte talentați și promițătoare - ca parte a turneului de juniori „Wimbledon 2004“ jucător de tenis a ajuns în finală, în cazul în care acestea nu au putut face față cu mai experimentat Kateryna Bondarenko. Cu toate acestea, tânărul sârb a fost un mare succes pe care le-a fixat un pic mai târziu, forțând de a lucra dublu-titular al Grand Slam Serena Williams în turneul de la Zurich - american, este în mare formă, a câștigat în două seturi, dar ambele ori nu a reușit să facă acest lucru numai departajare.

În 2005, Ana Ivanovic a reușit să câștige primul lor trofeu în tenisul mondial - sa întâmplat în turneul de la Canberra, în cazul în care, ca urmare a unei grile de calificare sârb a făcut în finală, terminând competiția cu o victorie încrezător. Un an mai târziu, am recunoscut jucător de tenis progres, în turneul feminin, iar în 2007 a avut loc prima finala de Grand Slam al carierei sale Ivanovici - în joc decisiv a pierdut la Justine Henin, cu toate acestea, a avut o experiență foarte importantă pentru viitor.

Victoria din casca Mare

În 2008, sarbul a fost un progres real în tenis, din cauza care reumplut serios biografia ei. Ana Ivanovic cu primele meciuri ale anului a început să arate un joc de mare pe terenul și imediat a fost capabil de a ajunge la meciul final al Australian Open, unde a pierdut într-o luptă amară împotriva rusoaica Maria Sharapova.

Eșecul de la începutul principal al sezonului singurul jucător de tenis supărat, și după mai puțin de două luni, ea a castigat unul dintre primul titlu personal în acel an, bate în finala turneului WTA de la Indian Wells, un alt atlet rus - Svetlana Kuznetsova, câștigătoare în seturi drepte.

În urma succesului Ana Ivanovic puternic a avut loc și anul turneu de Grand Slam, „Roland Garros“ în Franța - care trece cu încredere întreaga rețea de partea principală a competiției, în sârbul finală supărat o altă femeie Rusă - Dinara Safina, a câștigat încredere în două seturi.

Acest succes a permis Ivanovic conduce clasamentul WTA la simplu, iar pe 09 iunie, a fost recunoscut oficial ca prima racheta a lumii. Spre sfârșitul jucător de tenis sezon a câștigat un alt trofeu, câștigând deja în a treia femeie din Rusia în finala turneului de la Linz, Austria - sub mâna puternică a lovit sârb Vera Zvonareva, care este la fel ca și compatrioții, a dat rivalul ei în două seturi - 6: 2, 6: 1.

dezamăgire din 2009

Cu toate acestea, după o serie de spectacole de succes în cariera de jucător de tenis a suferit un declin serios. Din cauza serie de probleme psihologice, precum și un cuplu de leziuni mici, Ana Ivanovic, nu a reușit să câștige un trofeu in acest sezon, după ce a scăzut în 2009 la locul 21th. Fanii nu se aștepta de la un astfel de eșec al favorit, și un număr de mass-media străine cu numele de tenis sârbi femeie șef dezamăgire a anului.

Înapoi la top 10.

Dovedi că eșecul 2009 a fost doar un accident, Ana Ivanovic ar putea deja anul viitor. Prima parte a sezonului atlet a câștigat forma fizică, care prezintă un echilibru de tenis, iar cortina a câștigat doar două trofee majore.

Primul a fost o altă victorie în favorit turneul de la Linz, în cazul în care un sârb, nu este îndeplinită în calea oricăror ruși, cu rezistență puțin sau rivali grave a ajuns la final, în cazul în care au bătut cu încredere elvețiană Patty Schnyder - 6: 1, 6: 2. Și, după ce a câștigat competiția în Bali - în finala Ivanovic din nou de așteptare pentru femeia Rusă - Alisa Kleybanova, dat în două seturi - 6: 2, 6: 7. Îndeplinirea cu succes a permis revenirea sârbilor la primele 10 de clasamentul WTA, iar ca bonus mic, Ana a fost votat cel mai sexy jucator de tenis al planetei în funcție de mass-media din lume.

pensionare

Următorii ani cariera de tenis a luat forma, cu diferite grade de succes. În 2011, Ana Ivanovic a câștigat încă o dată trofeul turneului din Bali, după care, în ciuda nivelului ridicat expuse de joc, două sezoane la un sportiv de rând au rămas fără premii personale, dar care a păstrat poziția de top în clasament de tenis. Cu toate acestea, în 2014, un sârb a emis din nou un sezon extraordinar, castigand doar 4 trofeu, care a fost cel mai bun rezultat al carierei sale.

Într-un an, Ivanovic sa predat eveniment în Auckland, Monterrey, Birmingham și Tokyo, care a adus sârboaică în top 5 WTA. Anul viitor atlet a suferit din nou un declin în cariera sa, care nu s-au oprit în 2016. Ca rezultat, terminând sezonul pe locul 63-lea în clasament, Ana Ivanovic dintr-o dată pentru mulți a anunțat retragerea sa, explicând această etapă problema condiției fizice.