Cele mai cunoscute antrenori de „Barcelona“

Una dintre cele mai faimoase si iubite fanii echipelor din lume - este spaniol „Barcelona“. Antrenori definesc întotdeauna tendințele sale de fotbal moderne, să învețe din experiența lor de pe planeta cum să joace atât în ​​mod eficient și eficient.

FC "Barcelona"

Antrenorul „Barcelona“ - una dintre cele mai renumite din lume. Este necesar să spunem că în istoria sa, clubul a câștigat zeci de premii la nivel național și internațional. Celebrul club de fotbal de 24 de ori campioană Spania a câștigat titlul de mai multe ori doar la Madrid „Real“ - de 32 de ori. Catalanii și de 24 de ori a câștigat medalia de argint.

Lista realizărilor, „Barcelona,“ există victorie mai grave. 39 de ori a jucat în finala Cupei Spaniei, castigand trofeul de 28 de ori. De 19 ori „garnet albastru“ a luptat pentru Super Cupa Spaniei, câștigând 12 victorii.

Lista victoriilor în arena internațională nu este mai puțin impresionantă. „Barcelona“ are de cinci ori a câștigat Cupa Europeană (sau Liga Campionilor, turneul se numește astăzi), a castigat de patru ori în Cupa UEFA, de cinci ori - în UEFA Super Cup. În plus, echipa este un titular de trei ori a Cupei Intercontinental. În 2009, clubul spaniol a stabilit un record fara precedent de a fi câștigat toate turneele oficiale la care a participat. Erau șase. Acest succes este oferit în mare măsură antrenori, „Barcelona“.

Cel mai de succes antrenor

Astăzi, mulți analiști cred că de fotbal mai de succes antrenor din istoria clubului a fost Josep Guardiola. Sub el echipa a câștigat în toate turneele oficiale din 2009. În total, el a condus catalanii 2,008-2,012. În acel an, în campionatul Spaniei „Barcelona“, a ocolit principalul său rival - Madrid „Real“ - 9 puncte, marcand 105 goluri într-un sezon. Cu toate acestea, în Cupa Spaniei „Barcelona“ a fost învinsă de echipa „atletic“ din Bilbao - 4: 1. În meciul pentru Super Bowl catalanii au fost să se întâlnească din nou cu acești rivali. Și de data aceasta, în meciul cu două picioare. Întrebare despre câștigătorul a fost făcută în primul joc. „Barcelona“ în partid a câștigat 5: 1, și apoi altul, și a câștigat acasă 3: 0.

In Liga Campionilor, "Barça", a câștigat 2: 0 engleză "Manchester United", iar în UEFA Super Cup, cu un scor de 1: 0 victorie în Donețk "Șahtior". În cele din urmă, al șaselea titlu a reușit să câștige în Cupa Intercontinentala. Campionatul Mondial al Cluburilor se decide meci spaniolii a preluat echipa argentiniană „Estudiantes“ (2: 1). Desigur, în plus față de compoziția stelară care ar fi invidia multor antrenori „Barcelona“ Alți ani, rolul jucat de Guardiola ca antrenor.

În doar cinci ani Guardiola a câștigat trei campionate în Spania, două cupe, trei Super Cupa, două Ligi Campionilor, două UEFA Super Cup și două Club Cupa Mondială.

antrenor olandez

O alta legenda a condus catalanii - antrenor de la FC "Barcelona" Johan Cruyff. El a lucrat cu echipa 1988-1996. În acest timp, „Barça“, a câștigat 11 trofee. „Barcelona“ de patru ori a câștigat campionatul național de trei ori - spaniol Super Cup, la timp - Cupa Europei (Analogul al Ligii Campionilor moderne), Supercupa Europei, Cupa Spaniei și Cupa Cupelor.

Echipa Cruyff a susținut celebrul fotbal totală olandez, care a constat o presiune constantă adversarului. Acest lucru a adus rezultate concrete. Antrenori de „Barcelona“ la Cruyff nu a putut lăuda cu atât de multe titluri și premii.

Antrenorul principal curent

În prezent, "Barcelona" dirijeaza Luis Enrique. El a condus echipa în 2014, luând-o din mâinile Argentina Gerardo Martino. Martineau a lucrat cu catalanul mai puțin de un an. În acest timp, el a reușit să câștige doar un singur trofeu - Supercupa Spaniei.

„Barcelona“, cu argentinienii a ratat victoria în campionatul național, care a câștigat de-a lungul ultimilor ani. Deci, în 2013, pentru primul loc în campionatul de spaniolul a dat Tito Vilanova. Sub el echipa a câștigat 100 de puncte în campionat, a marcat 32 de victorii în 38 partide. A fost fenomenal și eficacitatea. Catalanii marcat apoi 115 goluri. Tito Vilanova a construit o echipa de atac luminos, care a fost capabil de a obține în jurul valorii de la Madrid „Real“ timp de 15 de puncte.

Atunci când Enrique Luis "Barcelona" acționează cu succes variabil. În același timp, un număr mare de trofee antrenor a câștigat deja. De două ori a câștigat campionatul și Cupa Spaniei, la o dată Liga Campionilor, Supercupa Europei, Club Cupa Mondială și Supercupa Spaniei.

Jocul de „Barcelona“, în tragerea la sorți a Ligii Campionilor 2016/17 va intra în istoria fotbalului mondial. A fost prima echipă pentru a câștiga înapoi, a pierdut în primul meci 0: 4. In 1/8 finala cu scorul de spanioli a pierdut la Paris FC „PSG“. În al doilea meci, puțini au crezut în succesul lor. Dar echipa de Luis Enrique a câștigat 6: 1, dovedind că nimic nu este imposibil pentru ei pur și simplu nu au.