Mark Webber: biografie, cariera și realizările

Mark Webber - călăreț australian, cunoscut pentru performanțele sale în „Formula 1“, precum și echipa de fabrica pilot „Porsche“, ca parte a ceea ce a devenit campion mondial Series cursele de anduranta. În prezent, împreună cu Christian Horner - unul dintre liderii echipei MW Arden, care deservesc în seria GP3.

Mark Webber biografie și fapte de viață

piloți viitoare „Formula 1“, sa născut în august 1976 în orașul australian Kuinbiane. Tatăl băiatului a lucrat ca vânzător de motociclete, deci nu este de mirare că Mark însuși, la o vârstă fragedă a devenit interesat de tehnologie și tot în legătură cu ea.

De la vârsta de cincisprezece ani Webber a apărut în campionatele de karting australian, iar în 1993 chiar a câștigat. Alături de acest tip a făcut un instructor de conducere viu.

Succesul de brand în carting nu a trecut neobservată. În douăzeci de ani, el a apărut în britanic „Formula Ford“, ca o parte din echipa Van Diemen. În campionatul din 1996 de tineri din Australia a câștigat locul final a doua și a câștigat titlul de "Rookie of the Year". Sezonul următor ia adus locul al patrulea în „Formula 3“.

În următorii câțiva ani, Mark Webber a marcat o serie de victorii în serii diferite, de la „24 de ore de la Le Mans“ și se termină cu spectacole în „Formula 3000“. Tipul avea cu siguranță talentul, se apropie atât de constant momentul în care a fost trebuia să facă debutul în seria de curse principale - masini „Formula 1“.

În plus față de apariții în F-1, Aussie este organizatorul, concursul anual de venituri din care se duce la caritate. În plus, fostul pilot a trebuit să încerce mâna în activitatea de scriere, eliberând cartea 2010, în care au fost descrise cele mai importante ale ultimului sezon.

debut "Formula 1"

Prima sa cursa in World Series principal Webber a petrecut într-o epocă deja matur de standardele de sport profesionale. La 26 de ani a debutat pentru Minardi, în cazul în care Brand, ca primul pilot, a invitat bine-cunoscut la timp Paul Stoddart funcționar. Prima încercare nu a ieșit cocoloașe, dar, vorbind pentru echipa-outsider și finishiruya la poziții relativ mari, bilele de testare, Mark a fost capabil să facă doar o singură cursă.

sezonul următor, călărețul australian a petrecut în „Jaguar“, unde a reușit să termine de șapte ori în „spectacol“ zonă și să ia un loc al zecelea finală în campionatul pilotilor. După sosirea echipei britanice rezultatele Webber s-au îmbunătățit și ea a devenit de două ori a șaptea în clasamentul constructorilor.

Trecerea la Red Bull Racing

În 2005, un nou pilot al echipei, "Williams" a fost Mark Webber. Rider a petrecut două sezoane în echipa britanică, dar pe podiumul din toate timpurile a crescut doar o singură dată - la Monaco Grand Prix. Potențial pilot puternic nu a putut demonstra rezultate consistente pe masina, experienta probleme cronice cu motor, astfel încât australian Christian Horner a acceptat oferta de a începe sezonul 2007 în austriacă „stabilă“, „Red Bull“.

Primele luni ale noii echipe pentru Mark Webber a ieșit amestecat. Pe de o parte, australianul încă o dată demonstrat în mod constant rezultate ridicate și a fost potențial unul dintre candidați pentru titlu în următorii ani. Cu toate acestea, pilotul a fost într-un accident grav la domiciliu, și a fost forțat să rateze sezonul din 2008, care a avut un impact asupra formei sale fizice.

Primele succese

În 2009, Webber a făcut primul său pol de carieră, iar o zi mai târziu - și prima victorie. Sa întâmplat în Marele Premiu al Germaniei, și până la sfârșitul campionatului de australianul a reușit să câștige încă o altă cursă.

Sezonul următor a fost probabil cel mai mare succes din cariera lui Mark Webber. „Formula-1“ în 2010 a adus călăreț 10 podiumuri, inclusiv patru victorii la diferite etape. Lupta pentru primul loc a fost luptat pana la ultima cursa, dar tot mai mult succes al sezonului sa dovedit a fi un tânăr și talentat german Sebastian Vettel.

De pensionare în F1

Din 2011 lea Webber concura din nou cu cei mai buni rideri ai seriei de curse principale, dar a ajuns în locul al treilea. Decorarea campionatului Australian a devenit Marele Premiu al Chinei. În primul rând, Mark din cauza unor probleme tehnice, nu a reușit calificarea, cu toate acestea, a arătat minunile care zboară direct în timpul cursei și a terminat pe locul al treilea. In ultimul Grand Prix al sezonului Webber a marcat victoria sa a șaptea în „Formula 1“.

În 2012, călărețul australian a fost greșit mai des decât de obicei, și ca urmare a încheiat anul pe un neobișnuit pentru el, deoarece performanțele „Red Bull“ este pe locul al șaselea.

În 2013, în timpul sezonului, Mark Webber a declarat că actuala Cupa va fi ultima lui în „Formula 1“. Aussie luptat pentru o lupta pentru campionat, dar echipa sa-mate pe „aripi“ a avut un sezon fenomenal și a devenit campion necontestat cu mult înainte de concurs. Pe locul al doilea este lăsat pentru spaniolul Fernando Alonso. După finalizarea brazilian Grand Prix Australian a făcut un tur de onoare, în care a salutat multe mii de fani armata.

Statistică Mark Webber în "Formula 1"

pilot australian în seria de curse principal petrecut douăsprezece sezoane. De la 2,002-2,012 a jucat în patru echipe diferite, dar popularitatea si faima, desigur, el a adus șapte ani petrecuți ca o parte a Austriei „stabilă“ Red Bull Racing. Din păcate, el nu a devenit un campion, dar Webber a fost întotdeauna o furtună, iar autoritățile nu le-au permis să coboare.

Ca parte a „Red Bull“ are ca rezultat o stabilitate impresionat. 3-4 locuri la sfârșitul sezonului au fost un lucru obișnuit pentru el, iar cel mai slab rezultat al sezonului a avut loc în 2012 - atunci australian a luat doar șase linie validă. Doar formulaic cariera Mark Webber de 42 de ori pe podium, inclusiv de nouă ori a terminat mai întâi la diferitele etape ale Grand Prix. Este de remarcat că doar un circuit, australianul a câștigat de două ori - acest lucru sa întâmplat în Marele Premiu al Italiei de la Monza.