Evgeny Korotyshkin: celebrul înotător rus

Evgeny Korotyshkin - înotător devine câștigător al Cupei Mondiale și Jocurile Olimpice, un campion multiplu în competiția pe apă scurt. El a înotat fluture, preferând distanțe scurte 50 și 100 m, uneori, efectuat freestyle. După ce a terminat un atlet de cariera, el a deschis propria școală de scufundări, a lucrat ca un oficial de sport.

Între pool kimono

Fostul căpitan al echipei naționale ruse în înot Evgeny Korotyshkin sa născut la Moscova, în 1984. medaliat olimpic Viitorul a fost norocos să crească într-o familie foarte atletic. Evgeny Leonidovich, tatăl său, fluture înotau la nivel de amatori, a lucrat ca șef al serviciilor de securitate într-o firmă comercială.

Mama lui a lucrat antrenor și instructor de înot în complexul sportiv „Olimpic“, în tinerețe, în timp ce încă Lyudmila Shubina, a apărut pentru echipa națională, a participat la concursuri internaționale de prestigiu.

Am înot un pic, Jack a început cât mai devreme în vârstă de patru ani, dar plin de viață și băiat energic o lungă perioadă de timp pentru a decide în cele din urmă cu privire la preferințele lor sportive. În paralel cu piscină, el a participat la karate secțiune până la vârsta de treisprezece ani, și, adesea, își amintește cum a trebuit să ruleze pentru a schimba kimono la topire, pentru a avea timp pentru a începe următoarea înot. După un caz deosebit de dramatic, el în cele din urmă a decis să facă o alegere finală în favoarea înot la vârsta de paisprezece ani.

Primul antrenor din biografia lui Eugene Korotyshkin mama lui a fost, mai târziu a devenit implicat în grupul, Vladimir Yermakov, Vyacheslav Lukinskogo.

Primele exploatări

Spray între înot și alte sporturi, ca un adolescent, frustrat de karate nu imediat atras atenția echipelor de antrenori de tineret. Cu toate acestea, după ce a început să lucreze din greu și metodic, el a făcut unele progrese în curând, în 2001, a realizat includerea în echipa națională de juniori pentru Campionatul European.

Aici, cu toate acestea, Evgeny Korotyshkin marcat nu sa fluture disciplina favorit, și participarea la freestyle releu, unde a făcut parte din echipa rusă a câștigat medalia de bronz a continentului.

Punctul de cotitură în cariera sa a fost moscovită 2002. Este bine făcută la campionatul național, s-au grabit imediat la elita navigarea din Rusia. Junior de ieri incluse în echipa națională de a participa la Campionatele Mondiale din 2003 de la Barcelona, ​​în cazul în care, cu toate acestea, de la el nu se aștepta miracole.

Ne așteptăm ca înotătorul promițătoare va câștiga treptat experiență internațională, se simt atmosfera de turnee mari. Cu toate acestea, Evgeny Korotyshkin a venit la începutul competițiilor în formă de top și a câștigat inconfundabilul o medalie de bronz în fluture de 50 de metri.

ani de stagnare

Un an după succesul neașteptat al înotătorului Moscova sa dus la primele sale Olimpiade în viață, care a avut loc la Atena. Aici stele înot din lume au adunat în vigoare și nu a vrut să dea drumul la nou-venit brash podium. Eugene a vorbit la nivelul său obișnuit, dar nu a fost chiar suficient pentru a ajunge în finala. A luat locul zece în semi-finale, Korotyshkin nu a reușit să rupă la înot crucială. La câteva sezoane după Olimpiada înotător ca ascunde fără a arăta rezultate impresionante, limitate la câteva medalii la Campionatul European pe apă scurt. Cu toate acestea, spre următoarele Jocuri Evgeny Korotyshkin a început să construiască impuls, care arată rezultate excelente în turnee a avut loc în anul olimpic.

O a doua încercare de a

În 2008, el a devenit un campion european de două ori, a câștigat aurul individuale în 100 m fluture, și a ajutat echipa câștiga Ștafetă 4x100 m mixt. În plus, el a efectuat bine la Campionatul Mondial FINA, devenind, împreună cu partenerii din echipa de co-autor al recordului mondial în releu 4x100 m.

La Jocurile de la Beijing, Evgeny Korotyshkin considerat ca fiind unul dintre candidați pentru o medalie, în speranța că el va fi capabil să se agațe de un loc pe podium în cursa de sute de metri, va încerca să tragă o echipă releu.

Cu toate acestea, în al doilea Olimpiada de Eugene a vorbit din nou fără succes. El nu a reușit disciplina individuală după faptul că nu a ajuns în finală în o sută de metri și cincizeci de dolari. Lucrurile puțin mai bune au fost în releu.

Echipa națională a ajuns la final, iar ultima a fost lupta pentru medalii, dar sa oprit pe locul patru.

, reabilitare

După Beijing, Eugene a decis să repornească cariera lor și pentru a schimba situația. El a acceptat oferta Înotătorul sârb Milorad Pavic, care a fost în căutarea unui partener de sparring demn și a plecat în Italia pentru a instrui într-un grup de experți cu autoritate Andrea Di Nino.

Rezultatele nu au venit imediat, Eugene a rămas fără medalii la Campionatele Mondiale de la Roma, dar a marcat o formă magnifică până la sfârșitul anului 2009. El a jucat strălucit la turnee majore la FINA, stabilit mai multe recorduri mondiale, dintre care unele nu sunt încă bătuți.

Se credea că va fi capabil să concureze la Cupa Mondială de la Shanghai, în 2011, dar starea de sănătate a sportivului a fost spulberat de intoxicație alimentară severă, și este o lungă perioadă de timp de recuperare de la ea.

Turneul de decisiv în cariera Eugene Korotyshkin a fost 2012 Jocurile Olimpice de la Londra. Favoritul necontestat a înota finală în fluture de 100 de metri a fost Michael Phelps, dar încă o șansă de a concura pentru o medalie. Lupta pentru argint a fost între Eugene și sud-african Ciad de Cleo, care a încercat să urmeze neinvinsa american în depărtare. Korotyshkin calculează cu pricepere forțele și a făcut o accelerare decisivă în a doua cincizeci de dolari, înainte de Chad la sosire.

Viața după sport

Conștiente că Jocurile Olimpice a fost coroana de argint din cariera sa, Eugene sa oprit în curând efectuarea ca un atlet profesionist și axat pe propriile lor proiecte ambițioase. Una dintre ele este o școală de scufundări Evgeny Korotyshkin. Ea iese în evidență printre centre similare pentru abordarea creativă și inovatoare a procesului de formare.

Nu cu mult timp în urmă, un medaliat olimpic de la Londra a decis să se încerce ca un oficial de sport, care a condus Federația Moscova de înot.