Câte jumătăți în baschet este împărțit într-un joc?

Data de naștere a unuia dintre cele mai populare jocuri din 1891 este considerat. De atunci, baschet a suferit schimbări serioase, dar popularitatea sa de la an la an cresc doar, creșterea numărului de fani în meciurile profesionale, precum și atragerea de mulți fani pentru a încerca mâna la un astfel de sport atractiv. În acest sens, apar în mod constant secțiuni și săli de sport speciale, precum și rapoarte populare cu regulile de baschet.

Baschet - un joc de milioane

Principiul jocului de baschet este destul de simplu - în confruntarea dintre două echipe de 5 jucători, câștigă cel care va marca cel mai mare număr de puncte după întâlnire. Pentru a adăuga puncte în trezoreria jucătorilor echipei sale pe ambele părți tind să arunce mingea în coșul adversarului, în același timp, în funcție de zona de aruncări, invocă un număr diferit de puncte.

În funcție de tipul de concurs, este determinată și durata jocului. Caracteristica comună este o definiție, cât de multe jumătăți (în baschet numit patra) reuniune va fi divizat. Fiecare meci durează 4 perioade de timp egale, după care, în cazul unei egalități, un prelungiri. În acest caz, întrebarea cât de mult ultima dată în baschet, nu puteți da un răspuns clar. De exemplu, cel mai popular în liga - Asociația Baschet National, al patrulea joc de 12 minute, în timp ce cele mai multe alte turnee determină durata perioadei de 10 minute. Câte jumătăți în baschet este împărțit într-un joc?

Cât timp este un joc de baschet?

În cursul jocului sunt pauză mici constantă, care este motivul pentru care nu poate predetermina întâlnire cât timp. La finalul celor 4 sferturi din meci poate fi jucat timp suplimentar, iar în caz de egalitate de puncte următoare - chiar mai mult. Antrenorii fiecărei echipe în timpul suspendării jocului au posibilitatea de a lua o scurtă pauză, în timp ce în spatele lor rămâne alegerea potrivită - fie de a utiliza, și dacă da, cât de multe time-out pe joc? În baschet, fiecare parte se oferă posibilitatea de a de 5 ori pentru a lua o pauză în timpul regulamentar - de două ori în prima jumătate a anului, de trei ori - în al doilea. De asemenea, în cursul fiecărui antrenor Prelungirile devine o oportunitate de a sparge o alta.

Orice joc de baschet este asociat cu mare efort fizic, din cauza a ceea ce antrenorul trebuie să varieze componența cursul reuniunii, care crește, de asemenea, durata jocului. Cunoscând starea jucătorilor săi, instructorul determină cine va veni la site-ul și multe jumătăți. În baschet, este adesea o tactică de substituții corecte aduce succesul final prin menținerea jucători de baschet prospețime pentru o lungă perioadă de timp.

Ca urmare, având în vedere o multitudine de stații de execuție a întâlni arbitru și lovituri de penalizare pauze tehnice între sferturi, fiecare reuniune formală în baschet are o durată medie de aproximativ 1, 5-2 ore. Spre bucuria iubitorilor de același, fiind capabil de a determina de cât de multe jumătăți în baschet pentru a partaja jocul și ce durată poate varia în acest timp mult mai liber. Câte jumătăți în baschet este împărțit într-un joc?

Cel mai lung joc din istoria

cazuri de două, trei sau mai multe Prelungirile sunt destul de rare în istoria lumii de baschet. Deci, ca parte a NBA, fondată în iunie 1946, înregistrată în mod oficial doar 12 jocuri, care timp suplimentar pentru a desemna mai mult de trei ori. Ca urmare, cel mai lung meci din liga națională de peste mări a fost o întâlnire, „Milwaukee Bucks“ și „Seattle SuperSonics“, care a relevat mai puternic decât la sfârșitul a 5 ore suplimentare.

Dar recordul mondial actual enumerate în Cartea Recordurilor, este un joc de caritate în Manila, capitala Filipinelor, vizează doar actualizarea de înregistrare pe durata reuniunii. 24 baschet pentru mai mult de 120 de ore de spectatori incantati de un joc captivant, care sa încheiat cu un scor incredibil pentru meciurile oficiale - 16783: 16732! Într-un efort de a rămâne pe site-ul timpului maxim, jucătorii aproape nu-i pasă de apărare, și a mâncat, odihnit și am dormit în tribune lângă terenul de joacă.